Nasz kandydat w ogólnopolskim konkursie na Bibliotekarza Roku 2022


I. Dane osobowe kandydata

Imię i nazwisko KAMIL PAWELAK

Miejsce pracy GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W MILEJEWIE

Wykształcenie WYŻSZE

Stanowisko zajmowane w bibliotece DYREKTOR

Staż pracy w bibliotece 16 LAT

Członkostwo w SBP: tak

Dane kontaktowe (tel., e-mail) 666 893 211, biblioteka.milejewo@gmail.com

II. Osiągnięcia kandydata w minionym roku

1. Działania na rzecz biblioteki/bibliotek

W związku z pandemią kandydat wprowadził w swojej bibliotece – oprócz akcji „książka na telefon” – usługę „biblioteka na telefon”. Każdy chętny może dzień prędzej zadzwonić i umówić się na indywidualne otwarcie biblioteki zaspokajające jego potrzeby. W gminie, wg pomysłu dyrektora uruchomiono i prowadzono samoobsługowe punkty biblioteczne oraz punkty biblioteczne na świetlicach wiejskich. Samoobsługowe punkty biblioteczne latem znajdują się wraz z ławeczkami do siedzenia na dworze, zimą zaś są ogólnodostępne w Kościele. W sklepie znajduje się wrzutnia książek.

Dzięki pomysłom kandydata na Bibliotekarza Roku 2022 dostęp do literatury możliwy jest 24 godziny przez 7 dni w tygodniu, bez względu na to czy jest – była, czy też będzie pandemia.

W Bibliotece otwarto BiblioKino. Dzieci, które przychodzą, np. na czytanie bajek, mogą obejrzeć na rzutniku zapomniane, dawne polskie bajki.

Dyrektor biblioteki prowadzi także swój blog o pracy bibliotecznej – https://bibliotekarz.milejewo.eu/, a także Instagram – https://www.instagram.com/onepersonlibrary

Kamil Pawelak uruchomił także w 2022 r. kanał YouTube biblioteki, gdzie prowadzi m.in. swój autorski program BiblioInfo, dzięki któremu Użytkownicy biblioteki są na bieżąco ze zmianami zachodzącymi w bibliotece.

GBP Milejewo jako jedna z nielicznych bibliotek w kraju, dzięki dyrektorowi, posiada własną aplikację na smartfony. Każdy może ją pobrać, zainstalować i być na bieżąco ze sprawami biblioteki.

Regularnie informacje z życia biblioteki pojawiają się w Radio Olsztyn.

2. Działania na rzecz użytkowników biblioteki/bibliotek i środowiska lokalnego

W 2022 roku wprowadzono akcję Czytanie bajek dzieciom wraz ze wspomnianym już BiblioKino. Dwa razy w tygodniu dzieci przychodzą do biblioteki, słuchają bajek oraz biorą udział w projekcji bajki. Oprócz aplikacji na smartfon, biblioteka dzięki współpracy dyrektora z biblioteką parafialną ma swoje miejsce w biuletynie parafialnym i jest to forma gazetki bibliotecznej. Dzięki temu informacje docierają do osób mniej obytych z nowymi technologiami. Regularnie prowadzona jest Kronika biblioteki, Kronika gminy i księga pamiątkowa. Największym zaszczytem – mówi kandydat – było dla niego usłyszenie od dzieci i młodzieży, że biblioteka to najlepsze miejsce na świecie, że uwielbiają tu przy chodzić i czują się w niej bezpiecznie.

3. Działania na rzecz środowiska bibliotekarskiego

Kamil Pawelak prowadzi wspomniany już blog + YT, dzięki którym każda bibliotekarka i każdy bibliotekarz mogą znaleźć garść wartościowych porad i informacji, a ludzie z zewnątrz zobaczyć meandry pracy bibliotekarskiej.

Kandydat wydał dwa poradniki dla bibliotekarzy, które wciąż cieszą się sporą ilością zakupów i dobrymi opiniami: https://ridero.eu/pl/books/one_person_library_czyli_poradnik_dla_bibliotekarzy_systemowych_z_wiejskich_jednoosobowych_bibliotek_publicznych/ oraz https://ridero.eu/pl/books/one_person_library_2/

4. Działania na rzecz opracowania, wdrożenia, upowszechniania internetowych form działalności biblioteki w czasie epidemii

Działalność biblioteczna kandydata przyczyniła się do dynamicznej i nowoczesnej promocji czytelnictwa. Kamil zadbał o młodych czytelników obeznanych z nowymi technologiami, a także i przede wszystkim zadbał i przyciągnął do biblioteki tych czytelników, którzy nie posługują się smartfonami i internetem, a dzięki jego działalności są na bieżąco z tym co dzieje się w bibliotece. Korzystając z pomocy i życzliwości różnych instytucji i środowisk obecnych na terenie gminy, Kamil Pawelak przyczynił się także do integracji mieszkańców gminy wokół czytelnictwa i biblioteki korzystając z różnych kanałów dystrybucji informacji, tak by objąć jak największą liczbę mieszkańców, co z kolei uczyniło z biblioteki centralne miejsce na kulturalnej mapie gminy.

III. Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat

Kapitalny remont biblioteki ze środków własnych oraz pozyskanych od sponsorów.

Całkowita wymiana starego księgozbioru.

Wszystko to, co w/w, nie było by możliwe, gdyby nie wsparcie Kierownictwa Urzędu Gminy, Rady Gminy, a także Użytkowników biblioteki.

IV. Cechy osobowościowe

Kamil Pawelak jest kreatywny, zaangażowany i zdeterminowany w osiąganiu celów. Ciągle poszukuje nowych inspiracji, rozwiązań i usług, które można wdrożyć w bibliotece. Ambitny i konsekwentny. Łatwość w nawiązywaniu kontaktów umiejętnie wykorzystuje przy organizowaniu współpracy z organizacjami, stowarzyszeniami i mediami. Chętnie wdraża nowe technologie, umożliwiające rozwój osobisty i podnoszące standardy obsługi czytelników w bibliotece. Jako dyrektor dba o pozytywny wizerunek na wszystkich polach jej działalności, sprawiając, że biblioteka jest miejscem dla każdego.

Tags: No tags

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment